iPhone’dan Android’e geçiş biraz zorlu olabiliyor. Uzun süredir kullandığım iPhone 6 cihazım artık yetersiz kalmaya başladı diye gittim bir heves Xiaomi aldım. Şimdilik gayet memnunum fakat yedeklerimi aktarmaya çalışırken 2 gündür epey uğraştım. Fazla uzatmadan iphone whatsapp yedeğimi nasıl taşıdım onu anlatayım. Öncelikle gün itibariyle (5 Şubat 2020) whatsapp’ın resmi olarak bu iki platform arası yedek aktarımı mevcut değil. Olmaz olur mu lan dedim, desteğe mail attım. Gelen cevabı aynen iletiyorum;

Hi,

Thanks for your message.

Unfortunately at this time, it’s not possible to transfer your history across the following platforms and vice versa:

  • Android to iPhone
  • Windows to Android
  • iPhone to Windows

Learn more about changing phone numbers and/or phones in this article.

If you’d like to save a specific chat, you can email yourself your chat history before switching devices.

Yerli, yabancı tüm forumlarda baktım genel olarak dr fone diye ücretli bir uygulamadan bahsediliyor. Para verme fikri kimsenin hoşuna gitmediği için biraz daha araştırdım. Wazzap Migrator adlı uygulama ile karşılaştım. Bu uygulamanın da kendisi ücretli ama üzülerek belirtiyorum internette apk olarak bulabilirsiniz.

1. Adım: iPhone cihazınızı bilgisayara bağlayıp iTunes ile tam yedeğini alın.

Bu yedek alma işlemi sırasında “Yerel Yedeklemeyi Şifrele” seçeneğini kaldırmanız gerekmektedir. Aksi durumda yedekleriniz diğer program tarafından okunamaz.

2. Adım iBackup ile sohbet yedek dosyamızı Android telefonumuza atalım;

iBackup Viwer programını bu adresten indirebilirsiniz.

Programı açtıktan sonra sağ üstte yer alan TREE VİEW görünteleme seçeneğine basın.

Daha sonra solda yer alan klasör listesinden ” AppDomainGroup-group.net.whatsapp.WhatsApp.shared ” klasörüne gelip,

sağ bölmede yer alan ” ChatStorage.sqlite ” dosyasına bir kere tıklayın

ve sağ üstten ” Export ” edin.

Eğer whatsapp resimlerinizinde aktarılmasını istiyorsanız, sql dosyasının üstünde yer alan ” Messages ” klasörünüde aynı şekilde export etmeniz gerekmektedir.

Buraya kadar yaptıysanız neredeyse bitti sayılır. Bu iki export ettiğiniz dosyayı usb kablo ile Android telefonunuzun Download klasörüne atın. Eğer whatsapp kurulu ise kaldırın ve Wazzap Migrator uygulamasını kurun. Uygulamayı açtığınızda karşınıza bir play butonu çıkacak, işlemi başlatın ve gelen uyarıya OK diyerek devam edin.

İşlem bitince tekrar whatsapp’ı indirin ve yükleyin. Yüklerken kendisi yedeği bulacaktır zaten. Sonunda işlem tamam, tebrikler iphone’dan android’e whatsapp düzgün bir şekilde aktarıldı.

ÖNEMLİ NOT: 3. Parti uygulama ve yazılımlar Whatsapp politikaları gereği ban sebebi sayılıyor. Bu işlemleri yaparken, numaranız Whatsapp’tan kalıcı yasak alabilir. İşlem sırasında yaşanabilecek veri kaybı, çalınması veya whatsapp yasaklanma durumlarında Sorumluluk kabul etmiyorum. 🙂