Geçtiğimiz günlerde Paypal resmi sitesinden yapılan bir duyuruya, birçoğunuz gibi bende “nasıl yani ?” dedim. Hemen bu durumun neden olduğunu, neye yol açacağını, sonrasında ne olacağını merak ettik. Peki nedir bu işin aslı;

Paypal ne oldu da Türkiye’den çekildi ? İlk olarak bunu ele alalım. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Paypal’ın finans verilerinin Türkiye’de saklanmasını zorunlu tutuyor. karşı taraf buna gider yapıyor ve sonuç. Söz konusu uyarı 27 Haziran 2014 ‘te yapılmıştı. Bu düzenlemeyi yapmazsa lisans alamayacağını da söylemişlerdir herhalde. Çoğunuz gibi bende Paypal’ın tekrar Türkiye pazarına gireceğini düşünüyorum. Ama lisans olayını geri almak falan 1 seneyi bulur.

Paypal’dan çevirilen büyük bir iş hacmi vardı. Yurt dışına ödeme gönderen ve alan birçok insan bu duruma tepkili. Haklılar mı ? Evet. BDDK haksız mı ? Hayır. İki ucu boklu değnek. Düşük komisyon ve birçok ülkede kabul görmesi sebebiyle Paypal şu durumda büyük bir değer. Şahsen benimde temennim bir an önce Paypal’a kavuşmamız. Hali hazırda bu sektörün içinde olan ve işlerini yürüten insanların elini ayağını keserseniz doğal olarak tepki görürsünüz.

Konuyla ilgili kaynak haberi size aktarıyorum;

Akben, PayPal tarafından yapılan lisans başvurusunu, kanunlara aykırı bulunduğu için kabul etmediklerini söyledi. Kanunun 23. Maddesine göre kuruluşların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurmalarının zorunlu olduğunu söyleyen Akben, PayPal’ın bu konuda adım atmadığını belirtti. Şirkete durumun hatırlatıldığının altını çizen Akben, PayPal’ın sistemlerini yurt içine taşımak adına herhangi bir çalışma yapmadığını, şirket politikası gereği böyle bir çalışma yapamayacaklarını taraflarına ilettiğini söyledi.
PayPal ise, lisans sorununu çözmek için gerekli çalışmaların yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini söylüyor. Ama ortada büyük bir anlaşmazlık bulunduğu kesin. PayPal hikayesinin ne şekilde sonuçlanacağını ise, ancak zaman gösterecek…
kaynak: chip.com.tr